Kvidič je mnogo više od sporta, postizanja golova, pravljenja faula i hvatanja zlatne skrivalice. Kvidič je oduvek bio jedan od najuzbudljivijih delova čarobnjačkog sveta – i to s dobrim razlogom. Sport je pun drame, napetosti i, da… nasilja. Tako da, od interesantnih stvari o ovom sportu koje je podelila sama Dž. K. Rouling, do toga šta se desilo sa učenicima koji su odlučili da se ovim sportom bave i nakon završetka školovanja na Hogvortsu, evo nekoliko zanimljivosti koje sigurno niste znali o njemu:

Kvidič je izmišljen u Mančesteru
U jednoj kopiji knjige Hari Poter i Kamen mudrosti koja je bila predmet aukcije za humanitarne svrhe, Dž. K. Rouling je upisala beleške o svom procesu razmišljanja prilikom stvaranja romana i objasnila da je kvidič izmislila u malom hotelu u Mančesteru.
„Razmišljala sam o stvarima koje drže jedno društvo zajedno, stvarima koje ih teraju na okupljanje i došla sam do zaključka da mi je potreban neki sport.“

Hari nije odigrao mnogo utakmica kvidiča
Svi znamo da je Hari Poter bio neverovatan tragač, ali da li je iko izbrojao i na koliko utakmica je igrao? Evo i odgovora: tokom svog boravka na Hogvortsu, Hari je odigrao samo devet utakmica – što je prilično malo kad se uzme u obzir da jedna Hogvortska kuća (Grifindor, Haflpaf, Rejvenko i Sliterin) mora odigrati dve utakmice tokom jedne sezone. Naravno, Hari ih je mogao odigrati i mnogo više da nije bio zaglavljen u kazni, u bolničkom krilu, ili da nije bilo baziliska koji je tumarao po školi i skamenjivao učenike…
Ali na utakmicama u kojima igrao, zaista je bio izuzetno uspešan! Zapravo, u ovih devet utakmica koliko ih je odigrao, njegov tim je izgubio samo dva meča – i to oba puta zbog situacija koje nisu bile pod njegovom kontrolom. Prvi put je pao sa svoje metle kada su teren za kvidič okupirali Dementori, a drugi put ga je Kormak Meklagen sasvim slučajno nokautirao svojom palicom…
Međutim, uprkos uspehu koji je ostvario na utakmicama, Hari nikada nije nastavio da se profesionalno bavi ovim sportom. Ko zna: da jeste, možda bi ponovo formirao tim sa Oliverom Drvcetom koji je nakon Hogvortsa nastavio da razvija svoju karijeru u ekipi Padlmor Junajteda.
Dok je Oliver nastavio da čuva velike kvidičke obruče od kvaflova, Hari je za to vreme lovio mračne čarobnjake kao Auror, a zatim postao šef odeljenja za magijsko sprovođenje zakona.

Džini je imala uspešnu karijeru u kvidiču
Za razliku od Harija, koji se zaposlio u Ministarstvu magije, Džini je nastavila da igra kvidič i na kraju ostvarila uspešnu karijeru kao gonič u timu Svetoglavskih Harpija. Prema rečima Dž. K. Rouling, nakon što je izašla iz tima, majka troje dece je postala sportski izveštač za Dnevni prorok.

Svetsko prvenstvo u kvidiču 2014. godine održano je u Argentini.
427. Svetsko prvenstvo u kvidiču održano je u Patagonijskoj pustinji gde je u finalu Bugarska pobedila Brazil – i pogodite šta još? Cela Dambldorova armija bila je tamo da tome i prisustvuje! Pošto je Rita Skiter izveštavala o tračevima sa turnira, saznali smo da su Hari, Džini i njihovo troje dece uživali u utakmici (i to u VIP loži!) zajedno sa Vizlijevima, Nevilom Longbotomom i Lunom Lavgud.
Dž. K. Rouling piše: „Fanovi iz svih krajeva sveta su jurili ka mestu gde su navodno bili viđeni članovi Dambldorove armije, očajnički želeći da ugledaju čoveka kojeg su još uvek zvali Izabrani.“

Čak je i Viktor Krum izašao iz penzije da bi igrao na ovom prvenstvu
Sa 38 godina, Viktor Krum se povukao iz penzije i postao najstariji igrač na Svetskom prvenstvu u kvidiču. Iako su kritičari mislili da će zbog svojih godina usporiti tim, Krum im je dokazao suprotno i svoj tim doveo do pobede uhvativši skrivalicu baš kao i davne 1994. godine na utakmici protiv Irske.

Lopte kvidiča
U pratećoj knjizi Dž. K. Rouling Kvidič kroz vekove, autorka je otkrila da su pre nego što je Zlatna skrivalica postala deo igre, veštice i čarobnjaci igrali tako što su pokušavali da uhvate pticu koja se zvala Zlatna Skitalica. Ali zašto je ta ptica vredela 150 poena?
Prema udžbeniku Kenilvortija Vispa, ova praksa je postala popularna nakon što je čarobnjak po imenu Barberus Breg ponudio 150 galeona svakome ko bi uhvatio Zlatnu Skitalicu. Iako to možda nije znao, Barbenus je tog dana zauvek promenio kvidič.
Što se tiče Kvafla, čitaoci možda ne znaju da se moderni Kvafl zove Penifoldski Kvafl, po Dejzi Penifold, veštici koja je revolucionisala igru tako što je začarala Kvafl da pada na zemlju sporije od obične lopte.

Vatrena strela
Postoji razlog zašto Harijeva metla, koja je toliko tražena, ima bolje performanse od konkurentskih metli na tržištu: ona je napravljena pomoću goblinske metalurgije, što joj daje bolju stabilnost. Ovo je takođe razlog zašto ih nije mnogo proizvedeno – goblini su skloni štrajkovima i odlascima sa posla.

Najduža utakmica kvidiča trajala je otprilike tri meseca. To je definitivno najduži meč u istoriji ovog sporta!
Pošto utakmica kvidiča može da se završi samo kada tragač uhvati zlatnu skrivalicu, Oliver Drvce nam je jednom davno rekao da je najduža utakmica trajala oko tri meseca – zbog čega su morali da dovode zamene kako bi igrači mogli da se odmore!